REGIONÁLNÍ AGRÁRNÍ KOMORA královéhradeckého kraje

REGIONÁLNÍ AGRÁRNÍ KOMORA
Královéhradeckého kraje

Probíhá načítání...

21.07.2017

Ministr Jurečka v Africe: Chceme obnovit tradici zemědělského obchodu mezi Ghanou a ČR a posílit mož

„V Ghaně vidím mnoho příležitostí pro oživení dlouholeté tradice, kdy se do této země dovážely různé výrobní celky, například vybavení pro cukrovary, koželužny či závody na výrobu zemědělských strojů. Jsem rád, že můžeme se zástupci zemědělství obou zemí probrat aktuální obchodní vztahy. Na všech stranách je zájem o navázání dalších kontaktů, a to mě těší. Podporuji úsilí o spolupráci mezi českými a tamními výrobci potravin, zemědělských komodit, technologií na zpracování potravin a zemědělských technologií,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Ministr Jurečka se při pracovní cestě do Afriky setká rovněž s ghanským a etiopským prezidentem.

Dnes ministr vystoupil na podnikatelském semináři, na programu má rovněž jednání na ghanském ministerstvu financí. Zítra navštíví provoz na zpracování ovoce a prohlédne si ananasovou plantáž.

V Etiopii vystoupí Marian Jurečka na podnikatelském semináři. Kromě jednání s jeho etiopským protějškem se setká i s ministrem hospodářského zvířectva a rybolovu Fikadu Beyene, navštíví také farmu Alema Farm. Předmětem jednání v Etiopii budou kromě jiného možnosti obchodní a investiční spolupráce v rozvoji živočišné výroby, zařízeních pro chov hospodářských zvířat, v oblasti výživy a ochrany rostlin, cukrovarnictví, pivovarnictví nebo zpracování mléka.

Česká delegace chce také seznámit etiopskou a ghanskou stranu se strategií pro zadržování vody v krajině a nabídnout zkušenosti s touto problematikou.

Etiopie je důležitým partnerem USA i EU. Počátek vzájemných hospodářských a obchodních vztahů ČR a Etiopie spadá do období po první světové válce. Hlavní položkou českého dovozu je káva, zelenina a suroviny rostlinného původu, obuv a kůže. Ve vývozu převládají nezemědělské položky, proto je v této oblasti vhodné využít potenciál a navázat nové vztahy. Mezi ČR a Ghanou zůstává mnoho prostoru pro nové investiční příležitosti, které by obnovily ty z minulého století. Nejdůležitější českou položkou na ghanském trhu je obuvnický závod v Kumasi nebo spolupráce s českou firmou zabývající se zemědělskou technikou a projektem pro rozvoj malých farmářů.
 

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

Kde nás najdete

Regionální agrární komora Královéhradeckého kraje

Třída SNP 402/48, 500 03 Hradec Králové
IČ: 70959811, DIČ: CZ70959811Ředitelka:      Hana Pisarčíková

Telefon:          +420 702 082 483
Email:            pisarcikova@rakkhk.cz

Referentka:    Lenka Kopelentová

Telefon:          +420 702 240 805
Email:             kopelentova@rakkhk.cz

 

 
Partnerem Regionální agrární komory Královehradeckého kraje je Královehradecký kraj.
Královehradecký kraj