REGIONÁLNÍ AGRÁRNÍ KOMORA královéhradeckého kraje

REGIONÁLNÍ AGRÁRNÍ KOMORA
Královéhradeckého kraje

Probíhá načítání...

20.11.2019

Africký mor prasat v Polsku - upozornění SVS ČR

Zdroj: SVS ČR, 19.11.19

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že v sousedním Polsku došlo k výraznému postupu afrického moru prasat (AMP). Polské dozorové orgány aktuálně informovaly o výskytu AMP u prasete divokého v okrese Wschowa na západě země. Nové ohnisko nákazy je 80 km od hranice s Německem a 120 km od hranice s Českou republikou (ČR). Riziko opětovného zavlečení nákazy do ČR se tím výrazně zvýšilo. SVS apeluje na nutnost dodržování platných mimořádných veterinárních opatření ve vztahu k AMP, zásad biologické bezpečnosti v chovech prasat domácích i při obchodování s vepřovými produkty a zvěřinou.

Podle ministra zemědělství je jedním z nástrojů k vymýcení AMP celorepublikové a celoevropské snížení populace divokých prasat.

Česká republika je od letošního dubna opět oficiálně „zemí bez AMP“.  I v současnosti však stále platí mimořádná veterinární opatření s platností pro celou ČR. Nadále tak platí zákaz přikrmování a omezení vnadění prasat divokých, je nařízen jejich celoroční intenzivní lov, platí zákaz dovozu trofejí z prasat divokých ze zemí s výskytem AMP i zákaz používat v chovech prasat seno a slámu pocházející ze zemí s výskytem AMP. Důležitým nástrojem při prevenci před zavlečením AMP je striktní dodržování zákazu zkrmování kuchyňských odpadů v chovech prasat domácích.

 

Celá zpráva ZDE

 

2019 11 14 ADNS – Výskyt AMP u divokých prasat v nové oblasti v Polsku

 

Country of origin

POLAND

Disease

African swine fever in wild boar

Serial number of outbreak (year/number)

2019/1959

Type of outbreak (primary '1' or secondary '2')

1

Region affected

00812 WSCHOWA

Traces LVU code

08120 - Sława

Latitude

51.86

Longitude

15.96